Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć: "Paszport nastolatka"

Zajęcia obejmowały cztery trzygodzinne spotkania:

Podczas pierwszych zajęć uczyliśmy się załatwiać sprawy w urzędach: złożyliśmy wizytę
na poczcie, tam pobraliśmy formularze do wypełnienia. Potem uczyliśmy się prawidłowo
je wypełniać. Namęczyliśmy się z tym trochę. Okazało się, że wcale niełatwo jest prawidłowo zaadresować kopertę, wypełnić druk na przesyłkę poleconą, z potwierdzeniem odbioru czy paczkę. Udało się. Teraz ten problem mamy już za sobą.


Na drugich zajęciach stawialiśmy kroki ku dorosłości w kwestii korzystania z opieki medycznej: pokonywaliśmy trud telefonicznego wezwania pogotowia ratunkowego (oczywiście była to symulacja), wyszukiwaliśmy telefony do przychodni i lekarza rodzinnego. Potem wybraliśmy się do przychodni specjalistycznej przy ulicy Centralnej, aby tam naocznie zorientować się, gdzie trzeba ustawić się w kolejce do rejestracji, odszukać punkt pobrań, gdzie można oddać do badania krew czy mocz. Wiemy, co oznacza skrót RTG i EKG. Wiemy również gdzie zwrócić się po pomoc w przypadku przemocy w rodzinie czy alkoholizmu.

Trzecie spotkanie to praca z Internetem. Naszym zadaniem było odszukanie telefonu kontaktowego i zapoznanie się z godzinami urzędowania urzędów w starostwie Powiatowym i Urzędzie Miasta. Wiemy teraz, gdzie należy się udać w celu otrzymania poświadczenia zameldowania, pobrania metryki urodzenia, czy wyrobienia sobie paszportu.
 Na tym spotkaniu wyszukiwaliśmy informacje na temat wyborów prezydenckich ? była
to świeża sprawa po drugiej turze wyborów na prezydenta w naszym kraju.

Spotkanie czwarte to nauka dokonywania zakupów: chodziło o celowość, realność i rozsądek. Otrzymaliśmy określoną pulę pieniędzy (oczywiście na niby ? kwota zapisana na kartce)
i mieliśmy nimi gospodarować podczas zakupów w sklepie ?Biedronka?. Lista zakupów była ustalona. Trudność jednak polegała na tym, aby wybrać taki asortyment (porównując ceny), aby wystarczyło pieniędzy. Robiliśmy również z panią zakupy przez Internet. Akurat potrzebowaliśmy zakupić znaczną ilość płaszczy przeciwdeszczowych na wycieczkę
do Białowieży.  

Każde zajęcia kończyły się zdobyciem sprawności potwierdzonej otrzymaniem motywatora. Zdobycie czterech motywatorów pozwalało na nadanie tytułu ?Młodego Obywatela? uczestnikowi zajęć.

Copyright © 2018 by www.dajmyimszanse.ehost.pl Designed by